A húsvéti tojásfestés hagyománya számos kultúrában és vallásban jelenik meg, és többféle jelentéssel bírhat. A húsvéti tojás jelképezi a megújulást, tisztaságot, a termékenységet, a kereszténységben pedig az újjászületést. Kultusza több évezredes múltra tekint vissza a hiedelemvilágban.
A húsvéti tojások díszítése mai napig az ünnephez tartozó előkészület szerves része. Bár a népszokások sok helyütt elkoptak, még mindig találni olyan helyeket, ahol ragaszkodnak hozzájuk, őrzik és ápolják a hagyományokat. A piros tojás szimbólum, ami jelképezi Jézus szenvedését, hiszen a vörös szín a vért, a szenvedést és a megváltást jelképezi. Más értelmezés szerint a piros tojás a feltámadást szimbolizálja, hiszen a tojás a feltámadás és az újjászületés jelképe.
Természetes, hogy az évek múlásával a hagyományok is átalakultak és formálódtak, de elmondható, hogy az egész világon elterjed, ismert és fontos hagyomány a tojásfestés. Különböző technikái és motívumai ismertek, a tojásokat a különböző színek és minták mellett gyakran hagyományosan természetes anyagokkal festik, például hagymahéjjal, céklával, kurkumával.
A tojásfestéshez bármilyen tojás felhasználható, de nagy általánosságban a tyúktojásokat használják erre. A tojásokat számos esetben kifújják, vagy keményre főzik és ezután díszítik egy adott technikával. A hagyományos festés mellett ma már modern tojásfestékeket is használnak. A természetes és a boltban kapható tablettás vagy por állagú tojásfesték lényege, hogy meleg, forrásban lévő vízbe tesszük a festéket, vagy hagymahéjat, céklát stb. majd beletesszük a tojásokat, és benne hagyjuk nagyjából 10-15 percig, vagy amíg elérjük a kívánt színt. Miután kivettük megtöröljük és olajjal vagy szalonnabőrrel fényesítjük, vagy száradás után írókával, matricával, ecsettel, filccel és festékkel díszíthetjük őket.
A batikolt tojás készítéséhez gyűjtsünk össze egy zacskó hagymahéjat, tegyük egy lábasba, öntsük fel vízzel, majd forraljuk fel. Keressünk a kertben, réten olyan formájú leveleket, amiket szeretnénk a tojásra (például lóhere, petrezselyemlevél stb.) A levelet vizezzük meg, helyezzük rá a tojásra, majd szorosan csomagoljuk bele egy nejlonharisnyába. Ha ez kész van, akkor tegyük bele a hagymahéjas fazékba és hagyjuk benne mindaddig, amíg a kívánt színt el nem éri. Ha kész, vegyük le a harisnyát, a száraz tojást pedig fényesítsük szalonnabőrrel.
Apró trükkökkel dobhatjuk fel a tojásokat, amivel különleges és egyedi hímes tojások készülnek.
A gyerekek kedvéért rendezhetünk húsvéti tojáskeresést is, amit kifejezetten élveznek, a megtalált tojásokból pedig készíthetünk húsvéti tojásfát. Ezekkel a módszerekkel igazán izgalmassá tehetjük a készülődést, és tovább vihetjük a régi vagy új hagyományokat.
Képes forrása: Pinterest, Pixabay
Bejelentkezés
Regisztráció