Maga a mandala szó a szanszkrit nyelvből származik. Jelentése: kör, ív, korong, körszelet, de igazából nem csupán egy geometriai alakról van szó, hiszen a buddhista és a hindu kultúrában a mandalának szimbolikus jelentése van, úgy vélik, hogy a világegyetem különböző aspektusait képviseli.
A buddhisták és a hinduk számára a mandalának meghatározó jelentése van. Kínában, Japánban és Tibetben is az imádság és a meditáció egyik eleme, mivel hiszek abban, hogy a mandala képes átsegíteni a hívőket az univerzum átváltozásának folyamatán. Amikor valaki belép a mandalába és halad annak a középpontja felé, majd annak végére érkezik, akkor nem történik más, mint eljut az örök szenvedésből a boldogságba, ahol a megvilágosodás várja.
Eredetileg a mandalákat színes homokkal készítették, ami olyan pontosságot és nagyfokú koncentrációt igényelt, hogy aki készítette, annak arra is figyelnie kellett, hogy hogyan veszi a levegőt. A mandala készítés során lehetőség van olyan mértékben elmélyülni, hogy csökken a belső feszültség, eltölti a készítőt a nyugalom, lehetősége van befelé fordulni, elcsendesülnek a gondolatai, felszabadulnak a kreatív energiák. A mandala mindig egy pontból indul ki, nagyon színes, és egyfajta színterápiaként is működhet, amely stimulálja az idegrendszert, hat a gondolatokra és az érzésekre. Ezért is tartották és használták az ősi indiai tanítók a mandalát a meditáció egyik eszközeként, amiben mindenki olyan mandalát választhat magának, amelyre a saját életében szüksége van.
A mandala festés, színezés, pontozás az elmúlt években nagyon sok ember szerelem tevékenysége lett, amiben megnyilvánulhat kreativitásuk. A mandala alapját saját magunk is elkészíthetjük, ebben az esetben készíthetjük rajzlapra is, feszített vászonra is, de akár előre megrajzolt mandalát, sőt színező könyvet is lehet vásárolni, amit már csak festeni kell. Ezt lehet ceruzával, filccel, akvarellel, akril festékkel, de akár pontozó technikával is. A pontozáshoz érdemes akril festéket használni és a mandala pontozása előtt kitapasztalni, hogy a különböző eszközökkel milyen pontokat tudunk festeni. A pontozáshoz lehet használni pálcikát, fültisztítót, ceruzát, pontozót, fogpiszkálót stb.
Mindenkinek mással kényelmes dolgozni, de bizonyos, hogy különleges művek születnek, miközben egy nagyszerű kikapcsolódási lehetőséget is nyújt. Ha valaki még nem festett mandalát, nem szabad megijedni tőle, szinte elronthatatlan, megunhatatlan, így aki belekezd, garantáltan folytatni fogja.
Bejelentkezés
Regisztráció