2023.04.24.
A gyertyaöntés egy fantasztikus kreatív tevékenység, amit ha kipróbálsz könnyen lehet, hogy egy újabb hobbival gazdagodsz. A gyertyákat sokan az őszi-téli hónapokban szeretik használni, de a tavaszi és a nyári hónapokban is különleges hangulatot teremthetnek. Akár egy kerti partin vagy egy teraszon eltöltött nyári estén is szuper gyertyát égetni. Segít relaxálni, megnyugodni egy nehéz nap után, jót tesz az elmének, ráadásul kiváló dekorációs elem.
A gyertyaöntés folyamata
A saját készítésű gyertyák előnye, hogy egyedi formákat, színeket, illatokat használhatunk, amellyel kifejezhetjük egyéniségünket és stílusunkat is.
A gyertyaöntés során követni kell bizonyos lépéseket azért, hogy a gyertya jól sikerüljön, illetve, hogy biztonságosan lehessen használni. Alkotás közben figyeljünk a biztonságra, mivel a viasz nagyon forró és égési sérülést is okozhat. Kövesd az alábbi lépéseket:
- Vegyünk elő minden szükséges eszközt, a viaszt, az öntőformát, az olvasztóedényt, kanócot, spatulát és a dekorációhoz szükséges anyagokat.
- Elsőnek mindenképp egyszerű formát válasszunk, majd, ha már jól megy a gyertyaöntés, akkor kísérletezhetünk különféle formákkal is.
- Készítsük elő a munkaterületet, terítsünk le egy védőfóliát, és helyezzük rá az öntőformát.
- A kanócot helyezzük bele az öntőformába, a végére pedig kössünk egy hurkapálcikát, hogy semmiképp ne essen bele a viaszba. Ha erre a célra vásárolunk formát, annak aljában direkt lesz egy lyuk a kanócnak, ha mást használunk (például üdítős dobozt), akkor mi fúrjunk neki lyukat alul.
- A viaszt lassú tűzön olvasszuk meg, és ha szeretnénk keverhetünk bele sztearint is.
- Ha színezni, illatosítani is óhajtunk, akkor keverjük bele a színező anyagot és az illatanyagokat. Az illatanyagokra érdemes figyelni, mert ha túl sok illóolajat teszünk a viaszba, az gátolhatja a gyertya égését.
- Amikor kész, hagyjuk kicsit kihűlni, majd öntsük bele a formába.
- A forma alját kicsit ütögessük meg, hogy a légbuborékok távozzanak, ha középen mélyedés keletkezik, akkor azt töltsük fel.
- Ha teljesen megszilárdult a viasz, a hurkapálcika segítségével húzzuk ki a gyertyát a formából.
- A kész gyertyát stílusunknak megfelelően díszíthetjük tovább.
Hogyan díszíthetjük a kész gyertyát?
A dekorációnak készült gyertyákat sokféleképpen díszíthetjük, attól függően, hogy milyen stílusban szeretnénk elkészíteni őket.
- Festék és ecset segítségével, különféle mintákat és rajzokat lehet készíteni, illetve használhatunk maszkoló szalagot, hogy bizonyos részeket kiemeljünk.
- Ragaszthatunk rá csipke vagy selyem szalagokat, amik végére csomót lehet kötni. A szalagok lehetnek egyszínűek, mintásak, textúráltak és különböző vastagságúak.
- Gyöngyökkel is díszíthetjük, a kis méretű gyöngyökkel akár formákat is kialakíthatunk.
- Decoupage technika alkalmazásával a gyertya felületére szalvéta vagy papírminta segítségével egészen különleges képeket, ábrákat helyezhetünk el.
Készíts olyan egyedi gyertyát, ami magában hordozza az évszak hangulatát, vagy amelynek mintáját a kedvenc hobbid, sportod vagy érdeklődési köröd ihlette. A saját kézzel készített gyertyák nagyszerű ajándékok lehetnek barátoknak, családtagoknak, hiszen segítenek kifejezni az ember figyelmességét és szeretetét.
Reméljük, hogy ezzel a bejegyzéssel téged is sikerült inspirálni az alkotásra! Ha egyéb kézműves tevékenységek is érdekelnek, olvass blogunkban, vagy nézz szét az oktatóanyagok között! Ne feledd, hogy a kézművesség kiváló módja a kikapcsolódásnak, és ellazulásnak. Légy bátor, próbálj ki valami újat, és rendeld meg a Rövidáruház webshopjából a szükséges anyagokat, eszközöket!